Gezi Rehberi Gezilecek Yerler &

Gün geçtikçe gelişen ve tanınan şehrimiz Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Doğal güzellikler havası ve insanların misafirperverliği Bitlis’e gezi düzenlemeye değer kılmaktadır. Şehir tarihi eser bakımından da zengindir. Yemekleri de mutlaka tadılmalıdır. Neresi gezilir diye soranlar için işte Bitlis’i gezi rehberi niteliğinde tanıtan yazımız.

İslahiye Medresesi

Şehirdeki en eski ve en sağlam eserlerden birisidir. Her gelenin uğramadan geçmediği, binlerce kişinin geldiği mekanlardandır. Medrese olarak işlev yürüttüğü dönemlerde birçok önemli kişinin yetişmesinde öncü olmuştur. Tarihe tanık olan ülkemizdeki önemli yapıtlardandır. Her bir yanı tarih kokan yer Bitlis’te gezilecek yerler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Bitlis Kalesi

Ülkemizdeki diğer kaleler gibi ihtişamlı ve heybetli bir görünüşe sahip olan Bitlis Kalesi dik bir yamaca inşa edilmiştir. Tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Eşsiz bir manzaraya önderlik etmektedir. Gidilip muhteşem manzara fotoğrafı çekilebilecek güzel yapıtlardan birisidir.

Neresi gezilir?

Bitlis’teki camilerden sadece bir tanesidir. Çok fazla camiye ev sahipliği yapan şehirde köklü camilerden olan Kureyşi Cami hala sapasağlam ayakta durmaktadır. Sulta Kureyşi’nin mezarı içerisindeki türbede bulunmaktadır.