Koruyucusuz, Lezzetli Giresun Fındığı

Giresun, fındığın temel temel yetişme alanı olarak bilinmektedir. Bunda, en lezzetli ve yağlı fındık olarak bilinen iri ve tombul fındığın en çok yetiştirildiği il olmasının payı büyüktür. İri Giresun fındığı, en lezzetli fındık türü olduğu gibi aynı zamanda en sağlıklı fındık türüdür de. Önemli olan, Giresun fındığını doğal haliyle tüketmektir. Bunun içinse ihtiyaç duyulan şey, güvenilir hizmet veren bir firmadır.

Altun Gıda, Tirebolu’da hizmet veren ve tarlada gerekli bakımı özel şekilde yapılarak yetiştirilen Giresun fındığını, içerisine koruyucu bir madde katmadan Fındık Ezmesi üreterek Türkiye’nin her bölgesine en hızlı şekilde ulaştırmaktadır. Fındıkta üstün kalite, doğal lezzet, sağlık ve şifa arayışınız varsa, altungida.com adresinden alışveriş yapabilirsiniz.

Giresun fındığının tüm çeşitlerini, Altun Gıda’dan bulabilirsiniz. İster kabuklu fındık, ister çiğ ve kavrulmuş fındık olmak üzere damak tadına göre istenilen fındık çeşidi altungida.com’dan hem indirimli fiyatlarla hem de kişiye özel ödeme seçenekleriyle satın alınabilir.

Altun Gıda, her türlü fındık çeşidi üzerine hizmet verdiği gibi, toptan fındık siparişi de almaktadır.